Van ilyen száraz november vagy mi fene, akkor legyen most majd káromkodás mentes november is.
Nem akarok álszent lenni, én is tudok káromkodni. Értem ez alatt azt, hogy mikor beverem magam, akkor csak úgy kijön a basszus. Na, ezt megtanulták tőlem a gyerekek, hogy "basszus". Még jó, hogy csak ezt. Ez a zsigeri káromkodás, és még nem olyan vészes, de ugye van sokféle. A kötőszóként használt, meg a felindulásból és a megszokásból használt. Túl sokat nem szoktam káromkodni, de néha azért velem is előfordul. Proli dolog és én sem érzem magam túl nagy arisztokratának mikor így beszélek. Persze, ha a gyerekek ott vannak, azért próbálok figyelni erre, de máskor sem kellene káromkodni.
Hol tanultam ezt? Egy ideje figyelem magam, a környezetem és azt hallom, hogy mindent átvett már a káromkodás. Nem emlékszem rá, hogy akár csak 10 évvel ezelőtt ennyire durván káromkodtunk volna. Ráadásul az összes filmben már nagyon alap a kifejezetten csúnya beszéd. Rengeteg a gyenge forgatókönyv, ezzel próbálják életszagúvá, keménnyé, szókimondóvá tenni. Néztem ezt a tingli-tanglit és van egy jelenet, ahol az amúgy bántalmazó férjétől menekülő, szegény csaj olyan alpári módon beszél, hogy majdnem kinyomtam. Egy romkomba minek kell ilyen káromkodás? Meg amúgy is minek? Azért ez sem volt mindig így.
Le kell nullázni a káromkodást, mert borzasztó hallani, ahogy jönnek haza az iskolások és egymás után mondják, kötőszóként ezeket. Persze mi jobb gyerekek voltunk. Lárifárfi! Mi nem hallottuk otthon, a tévében, meg mindenhol is káromkodásokat, ha káromkodtunk büntetést kaptunk és így akkor nem szoktunk rá. Aztán nem figyeltünk és a mostani világ rászoktatott arra minket, hogy már egyre csúnyábban lehet beszélni akár gyerekek előtt is. Ezért, ha mi elkezdenénk leszokni a káromkodásról, akkor ők se szoknának rá. Jó, nyilván én is hallottam a suliban káromkodásokat, de eszembe nem jutott volna használni és már az is jó, ha ezt elérem a lányaimnál. Úgyis tudják, hogy vannak ilyen szavak, de ne használják őket.
A leszokást azzal a módszerrel próbálom, hogy helyettesítő szót használok, mint a Micimackóját. Aztán továbblépek és már majd ezt sem mondom, hanem figyelek, hogy semmit nem mondjak. Aki hozzánk jön és káromkodik az majd dob pénzt a perselybe és megcsinál 10 négyütemű fekvőt. Szerintem az utóbbi lesz a rosszabb cserébe hatásosabb eredményt lehet majd vele elérni.
A cél tehát, hogy nullát káromkodjak én is, hogyha mégis kijönne, akkor meg arisztokraták módjára tudjak véleményt kifejetni. Tudjátok ilyen angol sorozatokban lehet hallani, hogy senki nem káromkodik, mégis olyan gyönyörű és választékos módon tudja a másikat elküldeni, vagy a helyzetet méltatni, hogy az már inkább művészet. Szokjunk le!
Szerintem is proli dolog, de sokszor annyira hirtelen jön. Pl. a héten vidéken jártunk, már épp kihajtottunk egy községből, ergo gyorsulni kezdett a kocsi, amikor elénk ugrott egy őz. Kb. 20 centin múlott, hogy nem ütöttük el, de én ijedtemben olyat csúnyát káromkodtam, hogy azóta is rossz érzés, ha eszembe jut. Én is próbálok leszokni róla, főleg mert már a gyerek is beszél itthon és mindent ismétel utánunk. De hogy így azonnal tudja, hogy ezt "meg kell jegyezni". Az ilyen "átköltésekkel" én is próbálkozom egy ideje, a pékbe, a viharba stb
VálaszTörlésIgen, ez a baj vele, hogy hirtelen jön, át sem gondoljuk. Ennek próbálok én is gátat szabni, hogy ilyen szitukban ne jöjjön zsigerből.
TörlésAbszolút támogatom. Nekem a szüleim soha nem káromkodtak, én sem teszem. Engem a mai napig - pedig 43 vagyok - taszít, ijeszt, igénytelen dolognak tartom. A gyerekeim sem káromkodnak egyelőre (9 és 6). Hallottak már ilyet, de egyelőre mi vagyunk a vezérelv, szerintük is csak a nagyon buta emberek beszélnek így.
VálaszTörlésEgyébként tényleg döbbenet, mennyire elharapódzott, értelmiségi normális emberek között dolgozom, mégis ömlik a f***** meg a b***. Olyan ronda.
Nálunk a lányok nem káromkodnak, de már a 9 évesem meséli miket hallott az osztálytársaitól... A felvilágosítással sem tudom már meddig várjak, mert lassan beelőz majd egy osztálytársa és azt nem szeretném.
TörlésNa, még erről nem beszél nekem. Egyébként Zsuzsa voltam, nem tudom, miért névtelen, bocsi.
TörlésMióta a gyermekvédelmeben dolgozok, jól megedződtem ez ügyben, mert itt az a fura, ha valaki nem beszél csúnyán. Elképesztő, hogy viszonylag kicsi gyerekek mennyire folyékonyan és durván tudnak káromkodni, és olyanokat, amiket soha ki nem tudnék találni, ha három napig gondolkoznék rajta, akkor sem, ők meg csípőből nyomják. Az a baj, hogy előbb-utóbb ragad az emberre, mert -szerintem- én többet káromkodok, mióta a fiúk már nem laknak itthon, valahogy kisebb a fék rajtam ez miatt. De nem értek egyet vele természetesen. Mármint a csúnya beszéddel.
VálaszTörlésNa igen, a köznyelvben egyre jobban benne van és ezért egyre inkább használjuk.
TörlésÉn azt olvastam régen, hogy a káromkodás amellett, hogy rossz szokás meglepően jó is. Hatékonyan csökkenti bennünk a feszültséget, stresszt és állítólag a fájdalomküszöböt is jócskán kitolja, sokkal többet elbírunk viselni és még endorfin növelő is. Mondjuk, ha a szülésemre gondolok, ez tényleg így van :D :D Nyilván igyekszik az ember nem gyerek előtt vagy az utcán gyakorolni a káromkodást, de engem annyira nem borzaszt el, ha egyszer egyszer kicsúszik valaki száján egy két kötőszó. Bevallom én "előszeretettel" használom pl. azt, hogy "agyfaszt kapok", ha valami vagy valaki kiborít. :/ De erről ne beszélj senkinek :)
VálaszTörlés"Mondjuk, ha a szülésemre gondolok, ez tényleg így van :D" - Jó ott mindent szabad! :D Nyilván van ennek egy egészségesebb határa, de amikor a Kicsitől hallottam vissza, hogy ugyanazzal a hangsúllyal mondja, hogy "úúúúúú basszus", akkor azért éreztem, hogy de jó, hogy mást nem hallott tőlem. Ráadásul az autisták szeretnek ismételni, rigmusokat előszedni, ha izgulnak és még az kéne, hogy nyilvános rázendítsen valami durvára. :D
TörlésIgen, tényleg ez nem is jutott eszembe amit írtál a Kicsiről, neked tényleg jobba oda is kell figyelned erre.
TörlésHasználjatok hosszú szavakat. Mikor a Csengetett Mylordban valaki ráfesti őlordsága kocsijára, hogy paráználkodó, Henry azt mondja, hogy nem lehet durvaság, mert a durva szavak rövidek 🙂.
VálaszTörlésAz finom lesz! :) Milyen igaz! :)
TörlésMaga is ezt mondja mindig, ugye, Mrs. Lipton?
Törlés